Z čoho si môžete vyberať?

Horehronie na strednom Slovensku sa pýši pozostatkami impozantnej hornatej krajiny. Vďaka výhodnej centrálnej polohe umožňuje pohodlné objavovanie samotného regiónu a jeho okolia. Všetky zaujímavé lokality sa nachádzajú do hodiny od vás. Takto máte príležitosť vyskúšať najrôznejšie atrakcie a navštíviť množstvo zaujímavých miest, ktoré Horehronie ukrýva.

Stey

Turistika

Nízke Tatry sú druhé najvyššie slovenské pohorie. Hrebeňovka Nízkych Tatier je jednou z najikonickejších viacdňových prechodov na Slovensku. Ak si netrúfate na celú trasu, strávte v horách aspoň jednu noc, na Štefáničke, Kamienke, Andrejcovej, Ďurkovej alebo Ramži. Niektoré ponúkajú celkom luxusné prenocovanie s teplým jedlom, inde vás čaká len drevená pričňa. Pripravte sa na pár dní bez sprchy a kadibúdok. Ale tie výhľady a únik od civilizácie! Z jednej strany sa vynárajú štíty Vysokých Tatier, z druhej sa rozprestiera malebné horehronské podolie.

Stey

Ak by ste mali chuť aj na trocha komercie, selfie z Chopku je už povinná jazda pre slovenských aj zahraničných návštevníkov. Dajte si legendárnu Buchtu Chopok na Kamienke a prejdite sa na Dereše, občas sa tam pasie stádo kamzíkov.

Stey

Oproti rušným Nízkym Tatrám ponúkajú vrchy Slovenského Rudohoria ticho a pokoj. Veporské či Balocké vrchy, Poľana aj Muránska planina ponúkajú rozmanité lesy a divokú prírodu s minimálnymi zásahmi človeka. Vyberte sa so sprievodcom k Dobročskému pralesu, schlaďte sa vo Vydrovskom skanzene a poznávajte bohatstvo západných Karpát s našimi envirosprievodcami.

Stey

Cykloturistika

Na Horehroní vás čaká 650 kilometrov cyklotrás horskými a lesnými cestami, aj otvorenou krajinou. Každoročne pribúdajú nové cyklotrasy a služby pre cyklistov.

Využite možnosť a prenajmite si elektrický bicykel. Požičovne, rezervácie s kalendárom dostupnosti, tipy na výlety a trasy s gpx nájdete na jednom mieste tu: https://cyklo.horehronie.sk/ Ak si trúfnete na extra výzvu, zo Šumiaca vedie najvyššie položená cyklotrasa na Kráľovu hoľu 1948 m. n. m. V dedine si môžete požičať elektro fatbiky a vydať sa na toto unikátne dobrodružstvo.

Stey

Podzemný svet jaskýň Horehronia

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Okrem turistov si na svoje prídu aj dobrodruhovia. Nekomerčné horolezecké trasy v Jaskyni mŕtvych netopierov patria medzi najnáročnejšie trasy v strednej Európe, speleotreking si tu vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť. Jaskyňa sa nachádza pod vrcholom Ďumbiera, na vstupnú stanicu sa pešo dostanete za 1,5 hodiny.

Stey

Bystrianska jaskyňa

Je symbolom horehronského regiónu. Je ideálna pre všetky vekové kategórie, rodiny s deťmi aj ľudí s menšou fyzickou kondíciou. Nachádza sa v obci Bystrá, len 5 minút od parkoviska.

Stey

Gastronómia

Gastronómii sa venujeme v samostatnom článku, kde dostanete odporúčania a praktické rady, kde si dať najlepšie halušky, baraninu, kde nakúpiť syry zo salašov či mäso na grilovanie. Na diétu však zabudnite, naša kuchyňa je veru výdatná.

Stey

Vodné zdroje

Horehronie je horská oblasť výnimočná svojimi lesmi. Vodných lokalít nie je veľa, ale osvieži vás vodná nádrž Krpáčovo, kúpalisko na Táloch uprostred lesa pri hoteli Partizán. A symbolom Horehronia je samozrejme rieka Hron. V Nemeckej je niekoľko požičovní člnov a kanoe na splav. Splav je nenáročný, vhodný pre začiatočníkov aj rodiny s deťmi a psami. Alebo môžete vyskúšať paddleboard. Na jazere Krpáčovo v stojacej vode. Alebo sa hecnite a vyskúšajte svoje schopnosti na rieke Hron. V tečúcej vode je to celkom netradičná výzva.

Stey

Vlaky

Symbolom Horehronia je jednoznačne Chmarošský viadukt v Telgárte. Telgártska sľučka patrí medzi najpozoruhodnejšie technické železničné diela Československa a trasa z Červenej skaly do Slovenského raja je jednou z najkrajších na Slovensku. Sľučku môžete absolvovať pravidelnými linkami aj Horehronským expresom. Historické vlaky okrem expresu nájdete v Čiernom Balogu. Čiernohronskú železničku každoročne navštívi 50 tisíc hostí. Unikátom je parná súprava, ktorá premáva cez futbalové ihrisko. Z Tisovca vyráža ďalší parný vlak a kvôli prevýšeniu je známa aj zubačka.

Telgártsky viadukt

Momenty

Sledujte naše tipy na výlety, nádherné neobjavené horehronské zákutia, príbehy domácich a zážitky z našej produkcie.

STEY tuned

čo nové a zaujímavé v našom regióne zažiješ

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami ochrany osobných údajov a udeľujete súhlas so zasielaním aktualizácií od našej spoločnosti.

STEY

Kontakt

Zuzana Bachratá
+421 944 923 292

Kontakt

Jerguš Tesák
+421 907378704