Dobrodruhovia a lovci zážitkov, nenechajte si ujsť unikátny zážitok speleotrekingu. Jaskyňa mŕtvych netopierov je najvyššie položená a jediná vysokohorská jaskyňa na Slovensku. Nájdete ju pod Ďumbierom v centrálnej časti hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, neďaleko južných svahov Chopku. Ako jediná ekologická jaskyňa na Slovensku ponúka ozajstné dobrodružstvo speleotrekingu.

Trasa B. Vystúpali sme tmavým tunelom naľavo a chvíľu oddych.

Ekologická v speleo slovníku znamená, že nie je vybavená pohodlnými betónovými chodníkmi ani elektrickým osvetlením. Preto potrebujete trocha odvahy, pred vstupom dostanete prilbu s čelovkou a nepremokavý overal s opaskom na istenie.

Permoníci horskí

Najprv si ale treba k jaskyni vyšľapať. Najbližšie to máte po ceste zo Štefánikovej chaty pod Ďumbierom alebo z Trangošky. Na Trangoške môžete bezpečne a zadarmo zaparkovať. Z parkoviska vás čaká približne 1,5 hodinový výstup k jaskyni. S lepšou kondičkou sa to dá zvládnuť aj za hodinu. Čo hovorí Hiking.sk? 1h 15´(2,4km),  z 1 125 m n.m. na 1 510 m n.m., ↗395m ↘10m.

Zdroj: hiking.sk

V jaskyni môžete absolvovať 3 trasy. Trasa A je komerčná záležitosť vhodná pre deti od 6 rokov. Raz sme ale mali problém s dospelými z juhovýchodnej Ázie, a tí veru na takýto druh zážitku neboli pripravení. Treba preto zvážiť, či máte potrebnú mentálnu výbavu.

Ligotavá výzdoba vodných kvapiek plných mikroorganizmov.

Trasy B a C sú pre odvážnych a tu už hovoríme o speleotrekingu. Takýto zážitok nenájdete inde na Slovensku! Ak sa na rozhodnete pre toto dobrodružstvo, očakáva sa, že máte určitú fyzickú zdatnosť. Vyžaduje si to tiež kúsok obratnosti a odhodlania. Skúsenosti s lezením sú výhodou, ale nie nutnosťou.

Lanovým rebríkom do “žiletky”. Najužší úsek, ktorým sa treba predrať.

Trasy vedú cez exponované miesta, kde sú takmer kolmé rebríky, lanové rebríky, úzke trhliny, cez ktoré budete preliezať. V týchto náročných úsekoch ste po celý čas istení lanovými technikami. Niektoré miesta sú také úzke, že masívnejší hostia by mohli mať problém prejsť a môže sa stať, že im speleotreking neumožnia.

Záverečný a najnáročnejší úsek B trasy. Prejsť po rímske nad priepasťou...

Ako ľahký tréning pred týmto dobrodružstvom pomôže návšteva lanového parku. Jeden sa nachádza neďaleko na Táloch pod vodnou nádržou hotela Partizán.

…a vytiahnuť sa do otvoru nad priepasťou. Z úzkej chodbičky už vidieť kúsok denného svetla.

Návšteva jaskyne spolu s výstupom pod Ďumbier k jej vchodu je výletom takmer na celý deň. Komerčná trasa A trvá 1,5hod, B a C 2,5-3 hodiny. Po výlete odporúčame výbornú polievku na Štefáničke, alebo ak mierite naspäť do civilizácie, poctivú domácu kuchyňu a najlepšie halušky na Horehroní v kolibe Dúhový pstruh na Bystrej. Na webe jaskyne nájdete otváracie hodiny a ďalšie info k trasám. Jaskyňa je národná prírodná pamiatka a počet vstupov je denne limitovaný. Odporúčam volať dopredu, aby sa nestalo, že z výletu bude nakoniec len turistika.

Denné svetlo! Z jaskyne vychádzame koleniačky.

Ak hľadáte netradičné dobrodružstvo a chcete si doplniť adrenalín, hybaj na Horehronie!

Ivana

Vonku čisté mlieko, čaká nás posledný úsek k chate pri jaskyni.

Momenty

Instagram

Sledujte naše tipy na výlety, nádherné neobjavené horehronské zákutia, príbehy domácich a zážitky z našej produkcie.

STEY tuned

čo nové a zaujímavé v našom regióne zažiješ

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami ochrany osobných údajov a udeľujete súhlas so zasielaním aktualizácií od našej spoločnosti.

STEY

Kontakt

Zuzana Bachratá
+421 944 923 292

Kontakt

Jerguš Tesák
+421 907378704