Naša krajina ukrýva mnoho krásnych, neprebádaných a nekomerčných zákutí. Slovenka Ivana našla spôsob, ako domácim aj zahraničným turistom priblížiť a ukázať pravosť horehronského regiónu.

Hrdá Slovenka Ivana Rešutíková sa po návrate z cudziny rozhodla zmeniť pohľad na milovanú domovinu. Chcela nielen zahraničným, ale aj slovenským turistom ukázať, že Horehronie je plné krásnych a tajuplných miest. Založila si cestovnú agentúru vďaka ktorej zažijete to, čo by ste inak nezažili. Naučíte sa to, čo by ste sa za iných okolností nenaučili. A vaša hlava si konečne oddýchne od stresu, nervov a zhonu. Pravé a nefalšované Horehronie ponúka naozaj očarujúce prostredie, ktoré vás pohltí na prvý pohľad.

Podnikateľka, no v prvom rade žena so srdcom na správnom mieste prezradila pre Dobré noviny, čo ju k tejto činnosti viedlo a čo všetko s ňou vďaka nej môžete zažiť.

Stey

Ivanka prezraďte nám, čo vás inšpirovalo k založeniu regionálnej cestovnej agentúry? A kedy sa táto myšlienka objavila vo vašej hlave?

Inšpiráciou bol náš kraj. Keď som sa vrátila zo zahraničia, pozerala som sa na všetko celkom inak. Žila som v Británii, kde dokázali každú malú atrakciu perfektne spropagovať. Keď prídete na Slovensko, z ktorejkoľvek strany sa na vás valí taký alebo onaký unikát, fantastické scenérie, o ktorých nielen, že nevedia v zahraničí, ale mnohokrát ani domáci. Od štúdia na vysokej škole bola pre mňa idea príjazdového cestovného ruchu akýsi ideálny model absolventa. Robiť to čo vás baví, rozumiete problematike a navyše to robiť doma – prezentovať domovinu.

Prvé impulzy som spracúvala v myšlienkach už dlhšie, až som bola pripravená to posunúť do reality, čo bolo približne rok dozadu. Odvtedy na tom intenzívne pracujem.

Stey

Je to celkom odvážny nápad založiť si takúto agentúru. Stretli ste sa s podporou či skôr s odhováraním?

Veľmi vhodne vybraný termín – odvážny. Väčšina známych aj odborníkov na miestny turizmus zhodnotili moje ambície rovnako. Našli sa aj takí, ktorí mi predpovedali neúspech ešte pred začiatkom. Najvýznamnejšia bola pre mňa podpora rodiny, bez nich by som to nezvládla. Zúčastnili sa fotenia, mali trpezlivosť, keď mne chýbala, podporovali ma vo vytrvalosti, boli (a stále sú) moji hlavní recenzenti, kritici a poradcovia.

Stey

V čom je vaša agentúra iná? Čo ponúka a aká je vaša cieľovka?

Moja cieľovka sú obyvatelia väčších miest, ktorým ponúkam únik od ruchu a zhonu všedného života. Región Horehronie skrýva množstvo malebných miest a zákutí ešte neprebádaných. Je protipólom k masovým destináciám. Čaro spočíva nielen v majestátnosti hôr, ale najmä v nekonečnosti lesov, kde nájdete pokoj, ticho a kúsok príjemného času pre seba.

Turistickú nedotknutosť dopĺňam zážitkami z prostredia domácich. Folklór, vymierajúce remeslá či lokálnu gastronómiu ponúkam tak, aby sa do každej činnosti návštevník priamo zapojil. Mojím cieľom je sprostredkovať zážitok a poznanie, nie iba fakty. Nie darmo sa hovorí, že nestačí vidieť, treba zažiť. Bezprostrednosť a úprimnosť domácich je odzbrojujúca a prináša mnohé vtipné situácie. Nedávno mi počas pracovného stretnutia jedna babička pohotovo ponúkla na ženenie prítomného vnuka. Ja som slušne odmietla, ale babke sa podarilo vyrobiť nám obom poriadny rumenec na tvárach.

Stey

Myslite si, že ľudia potrebujú oddych? A vôbec, vie dnešný moderný človek, ktorý žije v neustálom zhone oddychovať?

Som presvedčená, že ľudia dnes potrebujú oddych viac než kedykoľvek predtým. Treba hľadať protipól na dosiahnutie rovnováhy a liekom na dnešnú super rýchlu dobu je relax. Už však nestačí len zrelaxovať telo. Omnoho potrebnejší je oddych pre myseľ. Potrebujete palivo, aby ste mohli fungovať. Niekto medituje, maľuje, iný behá po horách. Ja ponúkam oddych od telefónov, emailov a dennodenného zhonu v úžasnom prostredí.

Oslovujú vás najmä zahraniční alebo slovenskí turisti?

Momentálne je to vyvážené. Z domáceho trhu ma oslovujú skôr individuálni hostia, u zahraničných je to o spolupráci s inými cestovnými kanceláriami. Ako som spomenula, v zahraničí všeobecne o Slovensku veľa nevedia (viď syndróm Slovakia – Slovenia, Czechoslovakia, resp. Slovensko rovná sa Bratislava).

Stey

Čo všetko môže človek vďaka vašej agentúre zažiť?

Medzi obľúbenejšie produkty určite patria Digitálny detox a Spa v lese. Čo reflektuje potreby moderného mestského človeka. Digitálny detox je ubytovanie v chalúpke v lokalite, ktorú nepoznajú ani mnohí domáci. Nie je to komerčný objekt, vyžadovalo veľa námahy presvedčiť majiteľa na spoluprácu. Nachádza sa spolu s ďalšími 10 chalupami v usadlosti, ktorá v minulosti mala byť zrovnaná so zemou. Obyvatelia boli vysťahovaní a majetky vyvlastnené. Po rokoch došlo k rekonštrukcii schátraných chalúp pri zachovaní pôvodných prvkov architektúry. Usadlosť je momentálne len sčasti osídlená, slúži na rekreáciu, nachádza sa na samote, mobilné siete sa tu dosť pasujú s dostupnosťou služieb. Navyše v chalupe nie je wifi. A tak chtiac či nechtiac pustíte po hodine pokusov o načítanie nových emailov telefón z rúk a budete sa venovať offline aktivitám.

Spa v lese je výlet terénnym autom lesnou cestou k osamelej chalúpke s privátnym outdoorovým spa. Malá útulná sauna a kaďa vyhrievané poctivo drevom v prostredí lesa. Detox fyzický aj mentálny. Jazda autom je síce bezpečná, ale zábavná, adrenalínová. Skvelá aktivita pre skupinku priateľov aj rodiny. Deti sa potešia z jazdy, rodičia zrelaxujú vo wellnesse. A štvornohí miláčikovia si užijú voľný výbeh.

Stey


Okrem úniku od megarýchlej doby sa zameriavam na rýdzo domáce aktivity – naučiť sa pár základných folklórnych rytmov, vyskúšať si ako sa kedysi vyrábali rôzne predmety dennej potreby, ako si pripraviť horehronské špeciality. V súčasnosti rozpracúvam aj prezentáciu rómskej kultúry.

Stey

Pracujete sama alebo máte spoločníka?

Pracujem sama, preferujem slobodu a autonómiu. Je to náročnejšie, ale z dlhodobého hľadiska je veľmi ťažké nájsť spoľahlivého spoločníka a partnera vo firme. V tomto ohľade som staromódna. Samozrejme, bez podpory rodiny, priateľov a obchodných partnerov by to nešlo. Za celým vizuálom stoja skvelí odborníci, ako fotografi Nora a Jakub, grafická dizajnérka Miša Chmelíčková, či IT guru Miško Kocúr, ktorí robia fantastickú prácu. Rada sa tiež inšpirujem úspešnými podnikateľmi a ľuďmi, ktorí uznávajú rovnaké hodnoty.

Stey

K výletu plnému zážitkov patrí aj kvalitná, pravá a výborná kuchyňa. Prezraďte našim čitateľom, kam sa oplatí zavítať?

Okrem tradičných kolíb a salašov sa oplatí zavítať aj do malej dedinskej krčmičky. Okrem skvelých jedál pripravovaných podľa tradičných receptúr, keď aj šúľance sú poctivo na stehnách šúľané, tam nájdete autentický a temperamentný personál, kde sa určite dozviete zaujímavosti zo života domácich.

Napísať komentár