Slovenka založila cestovku, vďaka ktorej môžete ochutnať ľudovú architektúru, prírodu, vidiek i tradíciu

“Chalúpka v lese, s dobrou knihou, spoločnosťou a bez mobilnej siete. Cez deň sa túlať lesom a večer pri krbe s bylinkovým čajom či pohárom dobrého vína.” Takto si predstavuje dokonalý únik od reality Horehronka Ivana Rešutíková, zakladateľka jedinečnej cestovky STEY, vďaka ktorej sa podobné predstavy menia na skutočnosť.

Digitálny detox

Unikátnosť cestovnej agentúry STEY spočíva najmä v jej filozofii. Cieľovkou STEY je mestský človek, ktorému dáva možnosť utiecť pred každodenným zhonom, ruchom, sprostredkuje mu akýsi digitálny detox, kontakt s prírodou, životom na vidieku. To všetko okorenené o poriadnu dávku tradície a autentických zážitkov. Ivana sa pritom nezameriava len na domácu scénu, ale snaží sa osloviť aj zahraničný trh, čo sa jej zatiaľ úspešne darí.

Hor sa do horehronských hôr

Kde inde by sa toto všetko mohlo diať, ak nie priamo v Ivaninom rodisku, v jednej z najmalebnejších častí Slovenska – na Horehroní.

“V turizme pôsobím niekoľko rokov a po zozbieraní skúseností z praxe aj od kancelárskeho stola to prirodzene viedlo k myšlienke vlastného projektu, vlastnej cestovnej kancelárie. Spojiť tieto faktory s možnosťou pôsobiť v domácom regióne sú pre mňa dôležité najmä preto, že chcem žiť doma a prispieť svojou troškou k zveľadeniu rodného kraja.“STEY je príjazdová cestovná kancelária zameraná na propagáciu Horehronia a prilákanie turistov do regiónu.”

Aj keď musí byť nakopnutie turizmu v takejto neokukanej lokalite poriadnou výzvou, Horehronie má rozhodne čo ponúknuť. Vyniká nielen rozmanitosťou prírodných krás, ale aj tradíciami a bohatou kultúrou. Oproti mainstreamovým lokalitám má dokonca jednu veľkú výhodu – človek sa vyhne masám, ponorí sa do ticha, jednoducho sa stratí. A nie je dokonalý únik práve o tom?

Čarovné chalúpky, čarovné miesta

Ivanina cestovka ponúka malebné ubytovanie na krásnych miestach. Modrá chalúpka učupená priamo pod lesom, drevenička v dedine, po ktorej sa premávajú babky v krojoch, či domček na samote, kde okrem zveri nestretnete takmer nikoho. Výber je skutočne pestrý a je len na vás, čo z toho si zvolíte.

(Ne)tradičné zážitky

Okrem kvalitného ubytovania si STEY zakladá aj na poskytovaní autentických zážitkov. Zavedie vás za bačom, ktorý vám pomôže vyrobiť si vlastnú parenicu, naservíruje gastrovýlet, počas ktorého ochutnáte lokálnu kuchyňu, nechá vás poriadne sa zapotiť pri rúbaní dreva, či privoňať k tradičným remeslám ako garbiarstvo a tkáčstvo.

“Rozhodla som sa ísť cestou nekomerčných zážitkov s interakciou s domácimi v ich prirodzenom prostredí. Presadzujem návrat k prírode, spojenie s minulosťou formou tradícií a folklóru, gastronómie, únik od civilizácie. Filozofiou STEY je ponúkať zážitky a to, čo si jednoducho nevygúglite a nie je bežne dostupné.”

Keďže je Ivana vášnivou motorkárkou, zahrnula do ponuky aj kúsok adrenalínu. V rámci motovýletu si môžete krásne horehronské scenérie vychutnávať priamo zo sedla dvojkolesových tátošov.

No a v neposlednom rade nemožno zabúdať ani na odpočinok a zábavu. V prípade záujmu vás STEY zavezie preč od civilizácie, kde si uprostred hôr môžete dopriať súkromný wellness a ak patríte k milovníkom folklóru, bude pre vás tou správnou voľbou folklórny večer plný ľudovej hudby, dobrého jedla i domácej pálenky.

Tak si to teda poďme zhrnúť. Malebné nehnuteľnosti, nádherná príroda, ľudová architektúra, tradícia, folklór, miesta, na ktorých sa akoby zastavil čas, a nevšedné zážitky v prepojení s podporou lokálneho turizmu a slovenských remeselníkov. Raz darmo, ak človek robí niečo s vášňou, robí to dobre. A nám neostáva nič iné, len veriť, že podobných projektov bude na Slovensku viac.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Napísať komentár