Vďaka historickým jazdám Horehronského expresu Telgártsku sľučku zažilo v lete množstvo ľudí, a to nie len rodinky s deťmi. Expres dojazdil, ale koniec prázdnin neznamená koniec výletov. Jesenné víkendy na Horehroní majú čarovnú atmosféru, sezóna utíchla a nájdete u nás ešte viac pokoja. Prinášame vám tipy na jesenný výlet za viaduktami, turistikou a wellnessom. A poradíme kam za jedlom, keď si už mnohé penzióny a reštaurácie dávajú mimosezónnu prestávku.

Telgártska sľučka

Chmarošský viadukt je hviezdou a stálicou Instagramu. Často vidím autá zastaviť pri viadukte, rýchla selfí a fičia ďalej. Netušiac, čo vlastne fotia. Jedna z našich najvýznamnejších železničných stavieb však ukrýva viac ako pekný most pre fotku. Zažiť kráľovohoľské Tatry, časť Slovenského raja, Chmarošský viadukt a celú Telgártsku sľučku z vlaku a na pešo, a poznať jej príbeh je celkom iná káva.

Nominovaná na stavbu storočia

V medzivojnovom období bola snaha prepojiť východné Slovensko so zvyškom republiky. Vlakové spojenie v tom období vychádzalo najefektívnejšie. V našom kraji ale členitosť terénu znamenala popasovať sa s technickým riešením stavby železnice. A keďže vlak nie je húsenková dráha, prevýšenia, ktoré tu vznikali, sa riešili mostami a tunelmi. Najkrajší úsek trate, z Červenej skaly po Dedinky, a konkrétne jeho časť pod Kráľovou hoľou, znamenala pre inžinierov veľkú výzvu. Rozhodli sa ju riešiť špirálovitým tunelom.

Táto špirála sa nazýva Telgártska sľučka a prekonáva prevýšenie 31 metrov v stúpaní do sedla Besník. Špirála je vlastne tunel dlhý 1,3km, tvarovaný do slučky. Sľučku tvoria okrem špirálovitého tunela aj dva viadukty, spomínaný Chmarošský a Telgártsky. Telgártsky je ešte vyšší, ale od cesty ho nevidieť, tak uniká aj pozornosti sociálnych sietí. Celá trať od Margecian po Červenú skalu bola nominovaná na stavbu storočia pri príležitosti minuloročných osláv 100. výročia ČSR.

Foto: Holiday Resort Telgárt

Telgárt – Dobšinská jaskyňa a späť

Najčarovnejší úsek trate, kde sa nachádza aj sľučka, je od Telgártu po Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Je to jedna vlaková zastávka. Celoročne premávajú denne v oboch smeroch len dva vlaky, ráno a neskoro popoludní.

Foto: IG @slavomirkrestian

Mimo leta premáva smerom z Brezna rýchlik s odchodom z Telgártu v týždni už 7.30, cez víkend si môžete pospať o čosi dlhšie, rýchlik z Telgártu vyráža až 9.45. Odporúčam na stanicu Telgárt – penzión prísť skôr a prejsť sa k Telgártskemu viaduktu, ktorý je tak málo známy.

Chmarošský viadukt kvôli sklonu zakrivenia je z vlaku najlepšie vidieť v smere od Brezna. Z okna na pravej strane vlakovej súpravy.

Foto: IG @matejmiklosko

Telgártsky viadukt je rovný ako vlasy Rachel Green a ten z vlaku vidieť nebudete. Viete, že po ňom prechádzate, keď z okna vidíte Telgártske lyžiarske stredisko.

Ako na to?

Najlepšie sa mi to osvedčilo takto: odvezte sa autom k lyžiarskemu stredisku v Telgárte. Zaparkujte, peši prejdite cez cestu na železničnú stanicu Telgárt – penzión a odvezte sa 1 zastávku k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Vo vlaku absolvujete Telgártsku sľučku s tunelmi, viaduktmi, výhľadmi okolo prameňa Hrona, cez Pusté Pole a Hnileckú jelšinu. Keďže sme v mimo-sezóne, jaskyňa je od októbra zatvorená.

Foto: Holiday Resort Telgárt

Pešo sa vráťte do Telgártu. Celá trasa je dlhá 9,5 km s predpokladaným trvaním 2,5hodiny. Pôjdete zelenou trasou do sedla Besník, po ceste si dáte kávu v Ranči pod Ostrou skalou. Zo sedla Besník potom červenou popri prameni Hrona a Chmarošskom viadukte k autu.

V linku nájdete celý profil trasy aj s GPX súborom na stiahnutie od mapy.hiking.sk.

Kam na jedlo a za wellnessom

Na neskorý obed máte niekoľko možností, buď priamo v dedine Penzión u Hanky alebo Horehronskú kúriu. U Hanky varia výbornú domácu kuchyňu, stôl si treba rezervovať vopred telefonicky. Horehronská kúria býva zväčša otvorená, varí priamo majiteľ, domáce jedlá aj pizzu. Žiaľ, koliba pod vlekom je počas jesene zatvorená. Tiež sa môžete presunúť do 15km vzdialenej Prednej hory, kde sa v penzióne môžete najesť, koštovať remeselné pivné špeciály a zrelaxovať vo wellnesse. Ak o wellness nemáte záujem a v Telgárte ste sa nenajedli, odporúčame Pohostinstvo pod úbočou v Šumiaci.

Ubytovanie

V okolí Telgártu nájdete príjemné ubytovanie hneď oproti viaduktov pod vlekom, v Penzióne u Hanky, alebo neďalekom Šumiaci či Prednej hore.

Výlet za viaduktmi spojený s turistikou a wellnessom je ideálny na nenáročnú víkendovú aktivitu počas kratších jesenných dní. Pre páry, skupiny priateľov aj aktívnejšie rodinky s deťmi. Tak neseď ako Brucho a hybaj na Horehronie!

Ak máte otázky ohľadom výletu alebo ubytovania, pošlite nám správu cez ikonu messenger napravo alebo email na stey@steyslovakia.com.

Príjemné jesenné bádanie. Ivana

Napísať komentár