...

Ak vás čaká dovolenka na Slovensku v Čiernom Balogu, v okolí Brezna, Tálov či Mýta, máme pre vás pár tipov na skryté poklady. Také, ktoré vás očaria, no nestretnete tam davy turistov. 

Tri vrchárske dedinky na lazoch Lom nad Rimavicou, Drábsko a Sihla – to sú najvyššie miesta, kde u nás ľudia bývajú. Je tam cítiť takú tú starú slovenskú dušu a aj dnes tam nájdete staré zvyky a veci, čo sa už inde vytratili. Tieto tri dedinky medzi Čiernym Balogom a Hriňovou sú v tichom úkryte prírody, ďaleko od ruchu miest. V ich okolí na vás čakajú krásne nenáročné prechádzky aj s kočíkmi, cyklopotulky a bežkovanie dolinami aj hrebeňmi či nádherne panorámy na okolité horstvá Slovenska. Toto sú TOP 4 výlety, ktoré vám odporúčame zažiť. 

Od prameňa Rimavice k prameňu Ipľa (Lom nad Rimavicou)

Zachovalé dreveničky s filmovou históriou, megahojdačka a polovica slovenského horstva ako na dlani


Vydajte sa po trase náučného chodníka, ktorý spája pramene 2 riek a medzi ktorými sa nachádza aj najvyššie položená obec na Horehroní. Trasu môžete prejsť peši, na krosovom či horskom bicykli a zvládnete ju aj s terénnym kočiarom. Okruh vám zaberie asi 1,5 hodinky a začína sa v obci Lom nad Rimavicou. Tu si zachovalé dreveničky šepkajú príbehy o tradíciách, ktoré už v iných kútoch dávno vymizli. Natrafíte tu na pamiatkovo chránenú kováčsku vyhňu, stodolu či maštaľ. Práve drevničky priťahovali režisérov, a tak má táto maličká obec bohatú filmovú históriu. Tesne za obcou nájdete prístrešok na oddych aj cykloturistickú mapu. Modrou turistickou značkou pokračujete až na vrch Čierťaž. Odtiaľ sú výhľady na Nízke a Vysoké Tatry priam neskutočné. Toto miesto je už samo o sebe poriadne romantické a dokonca tu nájdete aj 4 m megahojdačku a lavičku zaľúbených. Prechádzkou ďalej po hrebeni sa dostanete ku krížu s pamätníkom leteckého nešťastia Polanská a ďalej  až ku prameňu Ipľa. Zo samotného prameňa sa voda nenaberá, našťastie je poniže drevený žliabok, pri ktorom si čistulinkú vodu môžete nabrať a osviežiť sa. V prístrešku s posedením dojete zvyšky desiaty a môžete spokojne vyraziť na cestu domov.  Alebo ešte lepšie späť na chalupu, pretože tento kút stredného Slovenska je treba objavovať dlhšie. Ak sa budete pozerať po ubytovaní s tou pravou atmosférou, odporúčame vám Perníkovú chalúpku. Má rozprávkový interiér,  je vhodná pre rodinnú dovolenku ale aj romantiku vo dvojici a priamo z nej sa môžete vydať na tie najkrajšie prechádzky. 

Trasa: okruh 1 h 31 min, 4,8 km, ↗119 ↘132

Vhodné pre: pešo, krosový a horský bicykel, terénny kočík

Parkovanie: V dedine pod obecným úradom odbočíte doprava smerom na modrú turistickú značku a zaparkujte naľavo ešte pred smerovnikom Lom Výrobiská.

Na trase: nie sú toalety ani bufety. Po túre odporúčame malé občerstvenie v Bistro Sihla.

Náš tip: Pre ešte krajšie výhľady si urobte krátku obchádzku – z Lom Vyrobiská nechoďte po turistickom chodníku, ale po cyklotrase popri prameni Rimavice. 

Meandre Kamenistého potoka (Sihla)

Čarokrásna dolina, kde rozprávkové scenérie odhaľujú tajomstvo vody, raj pre milovníkov prechádzok, cyklistov a hubárov

Malebnou 25 km dlhou Kamenistou dolinou preteká Kamenistý potok. Ten sa na úseku od okraja Sihly po horáreň Klimentka tak kľukatí, že pripomína roztopašného hada. Je to tam ako z rozprávky, samé zákruty, tône a divoká príroda. Proste paráda! Tento 2,5 km úsek voláme Meandre Kamenistého potoka a je to chránený európsky unikát, ktorý musíte vidieť. Celá Kamenistá dolina je dokonalé miesto na prechádzky či bajkovačky. Vedie ňou asfaltová lesná cesta (okrem vozidiel Lesov SR tu iné autá nestretnete) a cyklotrasy, Vrchárska a Novohradská cyklomagistrála či okruh okolo pozostatku stratovulkánu Poľany.

Prístup bicyklami je od obce Sihla alebo z Hronca. Trasa v smere od Sihly ústí v doline Čierneho Hrona v Svätom Jáne. Patrí k najpokojnejším cyklotúram regiónu, vedie kopcom nadol a je teda vhodná aj pre rekreačných cyklistov. Pre náročnejší cyklovýlet vyrazte z Hronca cez Kamenistú dolinu do Sihly. V Bistre Sihla môžete dobiť e-bike aj seba a cez Tlstý javor a Zákľuky sa vrátiť horským bicyklom do Hronca alebo na cestnom bicykli po hlavnej ceste Čierneho Balogu.

S menšími výletníkmi na pešo či v kočíku môžete ísť dolinou po asfaltke, ako dlho vládzete. Ak budete mať šťastie, v tejto čarovnej hobitej krajinke natrafíte aj na stádo pasúcich sa kravičiek. Na viacerých miestach sa môžete občerstviť čistou pramenitou vodou. 

Vhodné pre: pešo, cestné aj horské bicykle, mestské aj terénne kočíky, trojkolky, kolobežky

Parkovanie: na konci dediny pozdĺž Kamenistého potoka oproti starej obilnej sýpke. Následne pešo za rampou po asfaltovej ceste. 

Na trase: nie sú toalety ani bufety. Po túre odporúčame malé občerstvenie v Bistro Sihla.

Náš tip: V okolí Sihly môžete pozorovať stádo huculských koní chovaných jedinečným spôsobom bez ustajnenia a priamo v Kamenistej doline aj stádo pasúcich sa kráv.

Osada Kysuca

Milovníci autentických dreveničiek a prekrásnej prírody zbystrite! V náručí Sihlianskych lazov nájdete poklad, o ktorom vie málokto. Nenápadná osada Kysuca patrí medzi najzachovalejšie oblastí ľudovej architektúry na Slovensku. Malebné, priam rozprávkové ľudové drevenice, hospodárske dvory, sýpky, kaplnka a malá zvonica natretá na modro, tu stoja v podobe, akoby čas nehral žiadnu rolu. Pôvodných obyvateľov tu už však nenájdete, pretože osadu kvôli plánovanej výstavbe priehrady vysídlili. Plán s priehradou sa síce neuskutočnil, no bez obyvateľov osada dlho chátrala. Našťastie sa časom našlo pár chalupárov, ktorí dreveničky zachránili a s úctou k tradícii zrekonštruovali. Dnes sa tak v lone prekrásnej stredoslovenskej prírody môžete pokochať dreveničkami, ktoré pripomínajú skanzen a kde tu sa osviežiť pramenitou horskou vodou. Ak by sa vám čas v čarovnej osade zapáčil, môžete si naplánovať víkend či dovolenku v jedinom komerčnom domčeku, Drevenicu na Kysuci s fantastickým vylihovaním na peci. Tu, na mieste, kde líšky dávajú dobrú noc (ak potrafia :),  si užijete romantiku a dokonale oddýchnete.

Okolie Kysuce spája čaro hlbokých dolín s rozľahlými lúkami, ideálne na potulky pešo či na bicykli. Za poslednou chalupou osady sa krajina prudko láme do zrázu, po ktorom kedysi ťažko stúpali vozy ťahané volmi. Keď sa zrázom vydáte nahor, lúka vás vyvedie na horizont Uhliarky. Tu stojí jediný opustený dom a ďalej len turistický chodník, les a nezabudnuteľné výhľady na Klenovský Vepor.

Trasa: jednosmerne 45 min, 1,7 km, ↗167 ↘0

Vhodné pre: pešo, krosový a horský bicykel, terénny kočík

Parkovanie: Pri cintoríne vedľa Forgáčovského kaštieľa. 

Na trase: nie sú toalety ani bufety. Po túre odporúčame malé občerstvenie v Bistro Sihla.

Náš tip: Z hrebeňa medzi Kysucou a Uhliarkou sa napojte na červenú turistickú trasu smer Sedmák za nádhernými panorámami. Neobanujete.

Náš tip II.: pribaľte si piknikovú deku a rozložte si ju na horizonte nad čerešňou.

Hrebeňovka Tlstý Javor – Obrubovanec

Nádherná a malebná, taká je to hrebeňovka

Vedeli ste, že najkrajšia prechádzka vo Veporských vrchoch vedie zo Sedla Tlstý Javor k salašu Obrubovanec? Ide o príjemnú hrebeňovku s minimálnym prevýšením, na ktorú môžete pokojne vziať aj menšie deti, starých rodičov či psíkov. Trasa vedie zmiešaným lesom a lúkami po Rudnej magistrále k útulni s ohniskom a prameňom. Môžete ju prejsť peši, na bicykli, s terénejším kočíkom a v zime pokojne aj na bežkách. Môžete sa tešiť na tajuplné lesy, zvlnené lúky a najmä na nádherné výhľady.

Začínate v sedle Tlstý Javor v nadmorskej výške niečo cez 1000 m n. m. Zaparkovať môžete na parkovisku pri pamätnom vojenskom cintoríne. Lesné cestičky označené červenou vás onedlho zavedú na utešenú lúku – Sihličku. Celý hrebeň vedie ponad Kamenistú dolinu s unikátnymi meandrami, ktoré tiež stoja za návštevu. Vy však pokračujete panoramatickou trasou po hrebeni za ďalekými výhľadmi. Zo severu vás sprevádza les a na juhozápade kraľuje Poľana. Tiché miesta vás budú lákať zastaviť sa, ľahnúť si do trávy pod holým nebom a užívať si prítomný okamih. Kde tu vás na ceste budú sprevádzať majestátne buky, rastúce pozdĺž lúčnatej časti hrebeňa. Onedlho dorazíte do cieľa. Salaš Obrubovanec stojí už vyše 160 rokov a starajú sa oň miestni aktivisti. Je tu miesto na prespatie, vonkajšie ohnisko aj malá oáza s prameňom. 

Trvanie: jednosmerne 50 min,  3 km, ↗90 ↘120

Vhodné pre: pešo, krosový aj horský bicykel, terénny kočík

Parkovanie: Partizánsky cintorín Tlstý javor

Na trase: nie sú toalety ani bufety. Po túre odporúčame malé občerstvenie v Bistro Sihla.

Tip: Ak ste milovníci bajkovania, pokračujte z Obrubovanca na Zákľuky až k vodnej nádrži Hrončok. Hrebeň okolo Zákľuk ukrýva krásne kruhové výhľady nielen na Poľanu a Veporské vrchy, ale aj na Nízke Tatry.

Prajem vám pekné túlačky! Ivana

STEY tuned

čo nové a zaujímavé v našom regióne zažiješ

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami ochrany osobných údajov a udeľujete súhlas so zasielaním aktualizácií od našej spoločnosti.

STEY

Kontakt

Jerguš Tesák
+421 907378704