Dovolenka all inclusive

Digitálnu prestávku po rušnom lete som symbolicky ukončila v našom Digitálnom detoxe v Klenovských vrchoch. A atmosféra bola neopakovateľná.

Update 18/06/2024: na Usadlosti pod Veprom sme medzičasom inštalovali wifi, takže v chatke máte spojenie so svetom, ak potrebujete. V okolí chaty si dosýta ďalej doprajete digi detoxové túlačky. Užívajte toto jedinečné miesto uprostred ničoho. Ivana

Ku chate som tentokrát išla pešo, sama, lesom asi hodinu a pol. Aby som nejakého maca neprekvapila na oberačke, stavila som na spev. Taktika vyšla, stretla som len jednu veveričku.

Niekoľko metrov od chaty ma vítal jeleň. Symbolické a vzácne privítanie. Je tu doma. Udomácnil sa až tak, že domácim vyžiera zo záhrady cuketu a iné dobroty. Na nízke drevené oplotky nainštalovali do výšky pár latiek, aby sa k nim nedostal. Príkaz znel jasne: „Vždy večer a cez deň, keď sa pôjdeš prejsť, zatvor bránky kvôli jeleňovi“.

O tom, že sa ozaj udomácnil, vás presvedčia každý deň čerstvé stopy na dvore. Večer som ho počúvala, ako v ruji vábi jelenice a ak si ráno privstanete na svitanie, naskytne sa vám takýto výhľad z okna.

Foto: Nora & Jakub

Dni som trávila túlaním sa v lesoch naokolo, i keď najviac času som presedela s knihou na priedomí alebo v kuchyni. Tá čarovná kuchyňa s vôňou sušených byliniek, kachľovou pecou, okno s výhľadom na horúcu kaďu, ovocné stromy na dvore a lesy naokolo.

Pri tomto okne môžete stráviť sychravý deň pri knihe a čaji, alebo vychutnávať domáce jedlo po turistike. Potom vhupnete do horúcej kade pri západe slnka s pohárom vína. Lazy pod Klenovským Veprom sú čarovné, tiché a pokorné.

Domáci vás uvedú do života mimo civilizácie. Pri tejto mladej rodine rýchlo zistíte, že náš akože nekonzumný spôsob bytia má od spotrebiteľskej asketiky veľmi ďaleko. Odkázaní na seba. Naučení zužitkovať všetky zdroje na maximum. Že ovocný čaj sa nekupuje v krabičke, ale varí sa zo sušených jabĺk. Že zo starých perín sa dajú ušiť nové vankúše a že horúca kaďa nie je horúca stlačením gombíka, ale prikladaním dreva do ohňa počas niekoľkých hodín. Že napadnuté smreky poslúžia pri stavbe domčeka pod chatou, aj na výrobu obkladu na stenu a zvyšky na kúrenie.

Spoza okna pozorne počúvam ticho prerušované šuchotaním zveri a jeleňou rujou. Jasná hviezdna obloha bez svetelného smogu. V Japonsku prepracovaným workoholikom odporúčajú pobyt v lese (forest bathing), Holanďania prišli nedávno s teóriou niksen, ničnerobenia, ja hľadám cesty k digitálnemu detoxu. Tu v Klenovských som to mala all inclusive.

Text a foto: Ivana

Momenty

Instagram

Sledujte naše tipy na výlety, nádherné neobjavené horehronské zákutia, príbehy domácich a zážitky z našej produkcie.

STEY tuned

čo nové a zaujímavé v našom regióne zažiješ

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami ochrany osobných údajov a udeľujete súhlas so zasielaním aktualizácií od našej spoločnosti.

STEY

Kontakt

Zuzana Bachratá
+421 944 923 292

Kontakt

Jerguš Tesák
+421 907378704