Dovolenka all inclusive

EDIT článku 21. apríl 2021: keďže rodina v Klenovských rastie a jedna chalupa pre domácich aj hostí zároveň už nie je postačujúca, dočasne a na neurčitú dobu sme pozastavili dostupnosť tohto zážitku.

Digitálnu prestávku po rušnom lete som symbolicky ukončila v našom Digitálnom detoxe v Klenovských vrchoch. A atmosféra bola neopakovateľná.

Ku chate som tentokrát išla pešo, sama, lesom asi hodinu a pol. Aby som nejakého maca neprekvapila na oberačke, stavila som na spev. Taktika vyšla, stretla som len jednu veveričku.

Niekoľko metrov od chaty ma vítal jeleň. Symbolické a vzácne privítanie. Je tu doma. Udomácnil sa až tak, že domácim vyžiera zo záhrady cuketu a iné dobroty. Na nízke drevené oplotky nainštalovali do výšky pár latiek, aby sa k nim nedostal. Príkaz znel jasne: „Vždy večer a cez deň, keď sa pôjdeš prejsť, zatvor bránky kvôli jeleňovi“.

O tom, že sa ozaj udomácnil, vás presvedčia každý deň čerstvé stopy na dvore. Večer som ho počúvala, ako v ruji vábi jelenice a ak si ráno privstanete na svitanie, naskytne sa vám takýto výhľad z okna.

Foto: Nora & Jakub

Dni som trávila túlaním sa v lesoch naokolo, i keď najviac času som presedela s knihou na priedomí alebo v kuchyni. Tá čarovná kuchyňa s vôňou sušených byliniek, kachľovou pecou, okno s výhľadom na horúcu kaďu, ovocné stromy na dvore a lesy naokolo.

Pri tomto okne môžete stráviť sychravý deň pri knihe a čaji, alebo vychutnávať domáce jedlo po turistike. Potom vhupnete do horúcej kade pri západe slnka s pohárom vína. Lazy pod Klenovským Veprom sú čarovné, tiché a pokorné.

Domáci vás uvedú do života mimo civilizácie. Pri tejto mladej rodine rýchlo zistíte, že náš akože nekonzumný spôsob bytia má od spotrebiteľskej asketiky veľmi ďaleko. Odkázaní na seba. Naučení zužitkovať všetky zdroje na maximum. Že ovocný čaj sa nekupuje v krabičke, ale varí sa zo sušených jabĺk. Že zo starých perín sa dajú ušiť nové vankúše a že horúca kaďa nie je horúca stlačením gombíka, ale prikladaním dreva do ohňa počas niekoľkých hodín. Že napadnuté smreky poslúžia pri stavbe domčeka pod chatou, aj na výrobu obkladu na stenu a zvyšky na kúrenie.

Spoza okna pozorne počúvam ticho prerušované šuchotaním zveri a jeleňou rujou. Jasná hviezdna obloha bez svetelného smogu. V Japonsku prepracovaným workoholikom odporúčajú pobyt v lese (forest bathing), Holanďania prišli nedávno s teóriou niksen, ničnerobenia, ja hľadám cesty k digitálnemu detoxu. Tu v Klenovských som to mala all inclusive.

Text a foto: Ivana

2 Komentáre

Napísať komentár