Tipy na miesta, kde sa jedlo snúbi s dobrými výletmi

Ak máte namierené na Horehronie, tu sa dozviete, kde dostanete výnimočnú kvalitu. Miesta, kde sa môžete dobre najesť a nakúpiť regionálne výrobky pod Nízkymi Tatrami v okrese Brezno.

Kam za domácim cesnakovým podplamenníkom, výbornou baraninou a znamenitými haluškami. Kde najlepšie chutí pivo a prečo. Kde kúpite gazdovské syry priamo zo salašov, zaručene slovenské mäso na guľáš a domáce klobásky na gril, odkiaľ slovenskú zeleninu a ovocie. Kde sa dobre najete v Brezne a čo na Chopku nesmiete vynechať.

Častokrát sú výnimočné miesta veľmi nenápadné a prešli by ste okolo nich bez povšimnutia. Zostavila som prierez konkrétnych miest a prevádzok, kde poznám príbehy, výrobné procedúry alebo vášeň a oddanosť, s ktorou svoje remeslo robia. S dobrým jedlom má aj dovolenka hneď iný rozmer. Nehľadajte, okoštujte Horehronie akoby ste tu poznali každý kút.

Mapa Stey
Mapa Stey

Poctivá domáca kuchyňa

Do tejto kategórie sme zapojili aj Horehroncov a spojili sme obľúbené miesta našich Facebookových fanúšikov s tým, čo máme overené my a naši hostia. Najobľúbenejšie a kvalitne najkonzistejšie halušky a domáce jedlo odporúča vox populi na Salaši Zbojská a v Kolibe u starej matere v Predajnej. Všetky tipy nájdete na jednom mieste priamo na Google mape.

Baranie špeciality

Salaš v sedle Zbojská netreba špeciálne predstavovať. Vlčkovci robia nádherné svadby a oslavy, pečú vlastný chlieb, robia klobásky, výrobky z ovčieho mlieka. Niekedy za deň vydajú aj 1000 porcií halušiek. Ale okrem výborných halušiek okoštujte aj jahňacie lýtko a baraní perkelt. Tu ozaj vedia, ako treba baranie mäso pripraviť. Keď budete mať cestu okolo, alebo máte deň na výlet, Zbojská vám nedovolí odísť len tak. V lete sa tam môžete previezť Horehronským expresom. V Čertovej doline nájdete rebríky ako v raji, s rozdielom, že na ne nemusíte čakať v rade. Je to 2,5 hodinový okruh náučného chodníka zbojníka Surovca, ktorý končí na salaši. Alebo môžete vybehnúť na horskú chatu v sedle Burda (1h bicyklom, 2h peši jedným smerom), kde sa o vás postarajú po športovom výkone. Zdenko s remeselným pivom a Erika domácou kapustnicou.

Kam na pivo

Koluje legenda o Matejovi Korvínovi, ktorému vraj naviac chutili halušky na salaši pod Kráľovou hoľou, keď raz prechádzal okolo. Baču vzal na kráľovský dvor, aby pre neho varil. V pohodlí už ale nechutili rovnako a baču poslal späť pod Hoľu. Takže ak si chcete dopriať pivo s výnimočnou príchuťou, najviac bude chutiť na horských chatách, keď si cestu k nemu zaslúžene vypotíte.

Na Horskej chate pod Kráľovou hoľou čapujú remeselné pivo z Prednej hory. Za odmenu si ho dáte po výstupe zo Šumiaca, na pešo alebo elektro fatbikoch. V tejto bývalej ratrakárni potešia aj vodičov, a to výborným nealko radlerom.

Prednú horu si môžete dať aj na spomínanej Horskej chate Burda v sedle Burda medzi Zbojskou a Závadkou. Alebo priamo na Prednej Hore, kde varia svoje sezónne pivné špeciály s bylinkami.

Ak chcete podporiť projekt na záchranu tetrova, v útulni Andrejcová vám načapujú nepasterizovanú IPU, turistický špeciál pivovaru Huncút. Odmena po túre, z ktorej výťažok ide na projekty záchrany tetrova hlucháňa. Andrejcová má svojho štamgasta, ktorý k nim z Dobšinej vraj nechodí na turistiku, ale na pivo. Športu zdar:)

Pod Nízkymi Tatrami máme tiež dva kočovné pivovary, v Jasení a Mýte pod Ďumbierom. Kočovný znamená, že si pivko varia sami podľa svojich receptúr vo väčších pivovaroch a predávajú ho pod vlastnou značkou, až pokým nebudú mať dostatok investícií na vlastnú výrobu. Takže v nízkotatranskej mekke Mýte pod Ďumbierom si dáte čapovanú IPu aj klasický ležiak 11tku vo Ville Ďumbierka. Majú útulnú terasu, kde grilujú k pivku klobásky. Ďumbier – Horehronský pivovar dostanete vo fľaškách aj v Turistickom infocentre na Bystrej (okrem toho aj tonu regionálnych suvenírov, remeselných výrobkov a všetkého, čo na dovolenke hľadáte. fakt).

Druhý chmeľový kočovník je z Jasenia. Ten už dostať od Bratislavy naprieč celým Slovenskom. Chalani varia 10 druhov piva – ALE, IPU aj ležiaky, výborné, osviežujúce. Beer Division nájdete v Brezne na námestí v Eagle bare a v ikonickej Bombure, ktorá ako nezávislý kultúrny priestor, je mimochodom najstarším hudobným klubom na Slovensku a široko ďaleko srdcom alternatívnej hudobnej scény.

Odmena pod Chopkom

V horách ešte chvíľu pobudneme a keď si dáte výlet na Chopok, energiu doplňte na Kamienke. Parená buchta Chopok preliata vanilkovým krémom, čokoládovým sirupom, šľahačkou a plnená ovocným lekvárom. Po tejto kalorickej bombe budete chcieť vybehnúť minimálne na Ďumbier a späť. Alebo až na Donovaly..

Gazdovské syry priamo zo salašov

Tie nájdete v Pastierskej kolibke na Bystrej. Tu kúpite čerstvý syr, bryndzu, syrové nite, parenice, oštiepky, nepasterizovanú žinčicu. Majiteľka Zuzka všetky produkty vykupuje priamo z miestnych salašov, napríklad z Dolnej Lehoty, Heľpy, od Tisovca a tiež z okolitých regiónov. Každý salaš pozná, vie, ktoré výrobky robia najlepšie. Za 8 rokov vyselektovala tie, kde sa dobre starajú o ovečky, dodržiavajú hygienické štandardy. Väčšina výrobkov sa vyrába ručne, poctivo. O svojich dodávateľoch hovorí, že sú to ľudia, ktorí do svojej práce vkladajú svoje srdce a príjmajú všetko s pokorou. Sú zárukou tradičných výrobkov, a v ničom nenahrádzajú vlastné ruky technológiami. Držia sa pôvodných receptúr, ich výroba je čistá a chuťovo výnimočná. Okrem toho ponúka kopec slovenských výrobkov, med, destiláty, limonády. Niekedy na nedeľu upečie domáci chlebík a robí ochutnávku bryndze. Cez cestu, oproti kolibky je menšie parkovisko, kde môžete bezplatne parkovať. Otváracie hodiny: júl/august každý deň 10-21, mimo týchto mesiacov PO-ST 10-18, ŠT-NE 10-21.

Pri mliečnych výrobkoch ešte chvíľu pobudneme. Mlieko, jogurtové nápoje, fantastické maslo a tvaroh z breznianskeho družstva nájdete pod značkou Breznianska mliekareň v Coop jednotách aj Freshoch v okolí Brezna. Alebo napríklad v receptúrach Lopejskej zmrzliny.

Kváskový chlieb a buchtový endemit

Malá rodinná Pekáreň vrchy v obci Sihla pečie v šamotových peciach, ktoré rozpaľujú drevom. Okrem miesenia nepoužívajú žiadne technológie, ich výrobky neobsahujú žiadne umelé prísady, udržiavajú si vlastný kvások a čerstvo dopečené cesnakové podplamenníky či chleba rovno z pece ani nemusia vydržať cestu do auta, lebo tá neodolateľná vôňa vás dostane. Okrem soboty pečú každý deň a v ich regáli vždy nájdete poctivý chlebík. Z predošlého dňa ho kúpite od 15tej, podvečer po 17tej sú dopečené aj čerstvé výrobky.

Výrobky z Pekárne Vrchy kúpite v Brezne v prevádzkach CBA a Jednota a potravinách Pôbišová.

Ak nemáte cestu na Sihlu, zastavte sa v Lopeji v Podbrezovej, hneď pri ceste 1/66 kúpite z okienka rodinnej pekárne ich výrobky. Parené buchty chutia ako prádzniny u starkej. Pekáreň poznáte to podľa toho, že pri okienku stojí vždy rad ľudí.

Legendárne buchty pečené podľa pôvodnej receptúry z Muráňa nájdete v sedle Zbojská v Krčmičke u Falťanov. Buchty si na streed food festivaloch a jarmokoch našli cestu k maškrtníkom na celom Slovensku. Príprava cesta trvá neuveriteľné 4 hodiny a buchty plnia okrem klasických sladkých plniek aj slanými špeciálmi. Najviac vraj chutia čučoriedkové, ale čo by ste povedali na sezónny medvedí cesnak s ovčím syrom alebo škvarkovo-slivkovú? Určite neobíďte krčmičku plnú vôní čerstvých buchiet, keď budete haluškovať na salaši Zbojská. Pri turistike a cyklovýletoch na Muránskej planine sa budú aj kalórie lepšie páliť.

Kam na mäso

Ak si na chalupe na južnej strane pod Chopkom, v Čiernom Balogu a okolí Brezna, plánujete variť guľáš alebo grilovať, čerstvé slovenské mäso dostanete v rodinnej mäsiarničke v Podbrezovej. Kupujú celé bravčové polovičky alebo hovädzie štvrte a priamo na prevádzke porcujú. Žiadne vákuované mäso v plastových sáčkoch. Dostanete aj slovenské kuracie a vyrábajú domáce grilovacie klobásky podľa rodinnej receptúry, bez konzervantov a umelých prísad, vhodné pre celiatikov. Pripravujú tiež rebierka na gril a plnené mäsá. Za viac ako 20 rokov si ich obľúbili aj chatári. Môžete si objednať vopred telefonicky a dva krát v týždni dokonca robia rozvozy priamo k zákazníkom.

Zelenina a ovocie

Najčerstvejšiu dostanete na trhu v Brezne. V našom podhorskom regióne sa veru pestovaniu zeleniny nevenujeme, ale predávajú tu úrodu z južných regiónov Slovenska. Každý deň okrem nedele. Pracovné dni do 17tej, v sobotu do 12tej. V blízkosti trhu môžete zaparkovať a dať si top zmrzlinu v meste.

Okrem trhoviska sa určite zastavte v potravinách vo Valaskej. Majiteľ každú nedeľu obehne pestovateľov na juhu Slovenska a prináša nám čerstvé sezónne ovocie a zeleninu. Najlepšie je nakupovať zo začiatku týždňa, kým sa tovar nevypredá. Dostanete u nich aj domáce čučoriedky z Čučoriedkova, ktoré sa pestujú kúsok od Brezna, bez chemických postrekov, ručne zbierané. Za projektom stojí podnikateľka roka, Bafi, a jej rodina. Privezú vám ich aj priamo na chalupu, objednávku s dovozom zajednáte telefonicky/mailom. Inak ich dostanete v nápojoch a koláčikoch v Green Pube, zelenej oáze uprostred Brezna. Sezóna čučoriedok práve začína!

Domáce destiláty

Neďaleko od Brezna vyrábajú destiláty, ktoré za krátky čas získali ocenenia kvality. Hugán vodka značky SABER minulý rok v medzinárodnej súťaži v Londýne získala striebro. Vyrába sa z pšenice pestovanej na strednom Slovensku. Saber Distillery sa pýši portfóliom ovocných destilátov pre gurmánov aj nízkotatranskou borovičkou a smrekovicou. Nájdete ich napríklad v Pastierskej kolibke, ak sa chcete presvedčiť o ich kvalite malým dúškom. Ale kúpite aj v niektorých obchodoch, napríklad Pekárov cisár vo Valaskej po ceste na Chopok z Podbrezovej, alebo v potravinách Fresh.

Kam za jedlom v Brezne

Na námestí v centre je niekoľko príjemných miest, ktoré potešia kvalitou. Fajn zmena za tradičnú kuchyňu môže byť Pizzeria Barbaricum s pokojnou terasou za reštauráciou vo dvore, domácou pastou a výbornou pizzou. V reštaurácii Elf si dáte parádne mäsové jedlá, burger, panenku, to veru vedia. S oddaním varia manželia Rafajovci v Dvojke. Alebo sa zastavte na kvalitnú slovenskú klasiku v Kolibe pod orechom.

Pre gurmánov

Ak máte chuť na noblesnú večeru, na Táloch sa o vás postarajú. V Tálskej bašte aj hoteli Partizán****. Majú vlastný chov zvierat a na kvalite vstupných surovín si dajú skutočne záležať. Odporúčame zavolať predom na recepciu hotela ( +421 48 / 630 88 13), či práve nemajú plný hotel alebo uzavretú spoločnosť. Pre peňaženku priaznivejším, no stále vynikajúcim zážitkom, bude Hotel Zerrenpach***. U nich môžete pokoštovať aj regionálne koláčiky Drevník a Stromník, za ktoré získali certifikát regionálneho produktu Horehronia. U oboch nájdete jedálny lístok online.

Verím, že budete súhlasiť, že najlepšie slovenské (nie len horehronské) špeciality varia naše babičky! Okrem fínt na prípravu jedál presne vedeli, na ktorom salaši kúpia dobrú bryndzu, u ktorého mäsiara kvalitné mäso, kedy sadiť krumple a ako zakladať kapustu.

Tradičnú horehronskú kuchyňu vás naučí variť naša Marka v Šumiaci. Varí na šparhéte, do ktorého kúri drevom. Okrem varenia vám poukazuje čepce, porozpráva, ako sa žilo kedysi, ako sa varievalo na svadbách, keď ešte neboli cateringovie spoločnosti a eventovky, ale všetko sa odohrávalo doma. Viac o našom výlete za tradičným jedlom sa dozviete TU.

Bonusom ku gastro zážitkom bude pripravovaná Horehronská kuchárka. Na tento projekt horehronskej OOCR sa nesmierne teším. Objavia sa v nej známe i menej známe tradičné recepty gazdín z regiónu. Tak snáď nebudeme k tomu potrebovať nárečový slovník:) lebo čo dedina na Horehroní, to iné mravy, iný folklór, iný kroj a iný jazyk. Lásku k dobrému jedlu, zábave a prírode máme však všetci rovnakú. Dobrú chuť!

Ivana

Momenty

Sledujte naše tipy na výlety, nádherné neobjavené horehronské zákutia, príbehy domácich a zážitky z našej produkcie.

STEY tuned

čo nové a zaujímavé v našom regióne zažiješ

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami ochrany osobných údajov a udeľujete súhlas so zasielaním aktualizácií od našej spoločnosti.

STEY

Kontakt

Jerguš Tesák
+421 907378704