Výlet k Dobročskému pralesu

Exkurzia k hranici jedného z najstarších pralesov na Slovensku.
  • 3 hodiny
  • 1 - 45 osôb
  • celoročne
  • so sprievodcom
  • psy sú vítané
  • na objednávku denne
  • zabezpečuje: OZ Vydra

Výlet k hranici Dorbročského pralesa so sprievodcom

NPR Dobročský prales je jedným z najstarších chránených území na Slovensku, a to od r. 1913. Dôvodom ochrany je zachovanie zvyškov pôvodných lesov, ktoré sa vyvíjali tisícročia.

NPR Dobročský prales je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Je chránená najvyšším 5. stupňom ochrany. Verejnosť má možnosť nazrieť do pralesa z exkurzného chodníka. 

Čo vás čaká

Výlet so sprievodcom po exkurznom chodníku okolo NPR Dobročský prales organizuje OZ VYDRA v Čiernom Balogu. Výlety so sprievodcom sa v prípade záujmu konajú počas prázdnin každú sobotu, v týždni na objednávku. Mimo letných prázdnin je možné exkurziu absolvovať na objednávku kedykoľvek. Tento poldenný výlet začína vždy ráno 9:15 a trvá približne 2-3 hodiny. Cena za skupinu do 6 osôb je 40€, pre 7 a viac účastníkov je vstupné 7€/osobu.  Nenáročný pohyb po náučnom chodníku je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Cena pre deti od 3-15 rokov 4€.

NPR Dobročský prales je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Výlet je z tohto dôvodu limitovaný k HRANICI pralesa. Bližšie informácie vám poskytnú priamo v OZ VYDRA.

Prečo je Dobročský prales chránený? V období rozvoja baníctva v16. – 17. stor. bola väčšina čiernobalockých lesov vyrúbaná, stromy boli použité ako výstuž do banských chodieb (smreky) alebo na výrobu dreveného uhlia (buky) do vysokých pecí, v ktorých sa tavili železné rudy (napr. Tri vody nad Osrblím). Až na prelome 18. a 19. stor. sa vďaka dobročskému rodákovi Jozefovi Dekrétovi Matejovie, ktorý sa stal vrchným banskobystrickým lesmajstrom, začali vysádzať lesy. Pri vysádzaní však nebola zachovaná skladba a rozmanitosť pôvodných porastov, a tak sú súčasné lesy v tejto oblasti zväčša s vysokým podielom smreka a sú menej odolné voči vetru, snehu a podkôrnemu hmyzu. Vývoj v Dobročskom pralese prebieha ako cyklus, v ktorom sú zastúpené všetky vývojové štádiá (dorastania, optima a rozpadu) a fázy (obnovy a dožívania), ktoré sa vzájomne prelínajú a vytvárajú jeho charakteristický vzhľad. Celý vývojový cyklus Dobročského pralesa trvá 400 rokov. (Zdroj: VYDRA.sk).

Čas konania exkurzií: na objednávku denne

Rezervácia: www.vydra.sk

DETI OD 3-15 ROKOV
4
deti do 3 rokov zadarmo
Kontakty
1 - 6 OSÔB
40
40€/skupinu
Kontakty
7 – 45 OSÔB
7
7€/osobu
Kontakty

Momenty

Instagram

Sledujte naše tipy na výlety, nádherné neobjavené horehronské zákutia, príbehy domácich a zážitky z našej produkcie.

STEY tuned

čo nové a zaujímavé v našom regióne zažiješ

Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami ochrany osobných údajov a udeľujete súhlas so zasielaním aktualizácií od našej spoločnosti.

STEY

Kontakt

Zuzana Bachratá
+421 944 923 292

Kontakt

Jerguš Tesák
+421 907378704