30.júl 2018

TV NOVINY

24. 07. 2018

TV NOVINY Markíza

Author: Marcel Marcišiak

 

Mnohí ho nepoznajú, iní mu hovoria miestny Vlkolínec. Toto miesto sa zámerne ukrýva pred svetom

 

Zámerne sa ukrýva pred svetom a mimo civilizácie, dokonca ho nepoznajú ani mnohí miestni. Nám sa toto tajuplné miesto podarilo navštíviť. Môžeme však prezradiť len to, že sa nachádza v oblasti Sihlianskych lazov, teda na území, kde sa stretáva Horehronský, Podpoliansky a Malohontský región.

„Je to lokalita, ktorá je neznáma aj pre mnohých domácich. Snažíme sa to tak aj udržať, hlavne kvôli tomu, aby si miestni chalupári, ktorí tu trávia dosť času, zachovali pokoj,“ vysvetlila hneď na úvod Ivana Rešutíková, ktorá podniká v cestovnom ruchu.

Vedie sem rozbitá cesta, ktorá je lemovaná lesmi, neskôr lúkami a pasienkami. Človek určite nečaká, že sa mu pred očami objaví svet, ktorým sa prenesie na začiatok minulého storočia. Tento pocit umocní ešte neexistujúci signál a žiaden prístup k moderným technológiám.

Po jednej strane sa hore kopcom ťahajú drevené chalúpky, na strane druhej tečie malý potok. Ľudia túto oblasť dokonca prirovnávajú k inej našej veľmi známej kultúrnej pamiatke.

„Niektorí miestni si dovoľujú túto lokalitu nazývať miestny Vlkolínec. Práve kvôli tomu, že sa tu nachádzajú veľmi citlivo zrekonštruované chalúpky so zachovanými prvkami pôvodnej ľudovej architektúry,“ prezradila zaujímavosť Ivana Rešutíková.

Nachádza sa tu dokonca aj malý kostolík, v ktorom sa raz za čas koná omša. „Niektoré objekty spadajú pod ochranu pamiatkového úradu,“ doplnila Ivana Rešutíková zaujímavosť.

Autor: Marcel Marcišiak
Fotografie: Martin Lachkovič
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1928229_mnohi-ho-nepoznaju-ini-mu-hovoria-miestny-vlkolinec-toto-miesto-sa-zamerne-ukryva-pred-svetom

Comments

comments


Ďalšie články

SÓDA O2

Z víkendového špeciálu o strednom Slovensku

Čítať článok

STEY: Digitálny detox

Príbeh jednej čarovnej doliny

Čítať článok

Denník SME

Pišta z Taiwanu objavil krásy Horehronia. Už vie, ako sa vyrába parenica.

Čítať článok

TV NOVINY

Toto miesto sa zámerne ukrýva pred svetom.

Čítať článok

video: RTVS Ahoj Slovensko

Magazín RTVS Ahoj Slovensko: Digitálny detox

Čítať článok

Magazín Čarovné Slovensko

Cesta z mesta. Na Horehroní, v čarovnom Šumiaci.

Čítať článok

Startitup

Slovenka prostredníctvom originálnej cestovky propaguje krásy rodného Horehronia.

Čítať článok

Refresher

Ľudia žijúci v zhone si môžu oddýchnuť v lone prírody.

Čítať článok