STEY: Horehronie a stredné Slovensko

15. júla 2017

STEY: Horehronie a stredné Slovensko

Horehronie, región plný nádherných miest v srdci Slovenska.

Horehronie na strednom Slovensku sa pýši pozostatkami impozantnej hornatej krajiny, kde dodnes pretrváva symbióza človeka s prírodou. Vďaka výhodnej centrálnej polohe umožňuje pohodlné objavovanie samotného regiónu a jeho okolia. Všetky zaujímavé lokality sa nachádzajú do hodiny od vás. Takto máte príležitosť vyskúšať najrôznejšie atrakcie a navštíviť množstvo zaujímavých miest, ktoré Horehronie ukrýva.

Turistika

Nízke Tatry sú druhé najvyššie slovenské pohorie. Turisti si môžu vybrať z dvoch možností, ako spoznávať horehronské vrchy. Tou prvou je výlet na hrebeň, kde môžete využiť možnosť aspoň jednodňového prespatia. Výborným štartovacím miestom na vrcholy sú pôvabné rurálne dedinky Telgárt alebo Šumiac, ktoré ležia na úpätí Kráľovej hole. Vrcholy hrebeňov ponúkajú nádherný výhľad: z jednej strany sa vynárajú štíty Vysokých Tatier, z druhej sa rozprestiera malebná horehronská krajina.

súkromný archív

Alebo sa vyberte na návštevu najväčšieho lyžiarskeho rezortu na Slovensku. Dominuje mu najnavštevovanejší vrch Nízkych Tatier Chopok, kde si určite nezabudnite urobiť selfie.

jasna.sk

Oproti rušným Nízkym Tatrám ponúkajú Veporské vrchy a Muránska planina ticho a pokoj. Pre túto majestátnu horskú oblasť je charakteristická nižšia nadmorská výška, v ktorej sa mení krasové a lesné prostredie. Pripravte sa na divokú prírodu s minimálnymi zásahmi človeka.

Cykloturistika

Milujete cyklistiku a nebojíte sa výziev? Na Horehroní vás čaká 750 kilometrov cyklotrás horskými a lesnými cestami, aj otvorenou krajinou.
Využite možnosť a prenajmite si elektrický bicykel. Požičovne a nabíjacie stanice sú k dispozícii v celom regióne. Či už máte bicykel, elektrický bicykel alebo motorku, región je cestovateľom na dvoch kolesách naklonený.

horehronie.net

Vidiek

História regiónu je úzko spätá s pastierstvom, poľnohospodárstvom a šľachtením koní špeciálnej sorty Hucul, ktoré sa až dodnes vykonávajú tradičným spôsobom. Navštívte farmy, chalupy a salaše a nechajte sa zlákať úžasnou domácou kuchyňou. Zatiaľ čo budete vychutnávať po domácky pripravené jedlá, vaše deti môžu zblízka spoznávať život domácich zvierat.

zbojska.sk

Podzemný svet jaskýň Horehronia a blízkeho okolia

Jaskyňa mŕtvych netopierov
Okrem turistov si na svoje prídu aj dobrodruhovia. Nekomerčné horolezecké trasy v Jaskyni mŕtvych netopierov patria medzi najnáročnejšie trasy v strednej Európe, speleotreking si tu vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť. Jaskyňa sa nachádza pod vrcholom Ďumbiera, na vstupnú stanicu sa dostanete za dve hodiny.

vetroplachmagazin.sk

Bystrianska jaskyňa
Je symbolom horehronského regiónu. Je ideálna pre všetky vekové kategórie, rodiny s deťmi aj ľudí s menšou fyzickou kondíciou. Nachádza sa v centre Horehronia, len 5 minút od parkoviska.

slovakia.travel

Ochtinská aragonitová jaskyňa
Len hodinu cesty z horehronského regiónu je dostupná jedinečná európska jaskyňa s aragonitovou výzdobou (ďalšie dve z troch známych jaskýň tohto typu sa nachádzajú v Argentíne a Mexiku), ktorá je zapísaná aj na zozname dedičstva Unesco.
Demänovské jaskyne
Hodinu cesty z Horehronia nájdete ďalší unikát, najdlhší jaskynný systém na Slovensku. Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z najstarších ľadovcových jaskýň v Európe, Demänovská jaskyňa slobody zas patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie jaskyne u nás.
Dobšinská ľadová jaskyňa
V porovnaní s ostatnými európskymi ľadovými jaskyňami sa môže pochváliť celoročným zaľadnením, a to napriek nižšej nadmorskej výške. Právom sa považuje za slovenský skvost, ktorý nájdete aj na zozname dedičstva Unesco. Nachádza sa hodinu cesty z centra regiónu.

Workshopy, remeslá a festivaly

 

Gastronómia

Kuchyňu na strednom Slovensku charakterizujú tradičné múčne jedlá. Prvými sú knedličky alebo noky rôznych tvarov, ktoré môžete ochutnať v slanej i sladkej verzii. Turisti si tiež radi pochutnávajú na mäsových špecialitách, klobásach a dusenom mäse. Región je bohatý na lesné plody: huby a ovocie. Ochutnať môžete aj mliečne produkty z fariem a salašov, najmä z výnimočného ovčieho syra, ako sú parenice a mäkký syr.

Vodné zdroje

Počas horúcich letných dni vás osvieži ekologické kúpanie v prírodných rybníkoch (ktoré je nielen ekologické, ale aj ekonomické). Ak chcete spraviť niečo pre svoje zdravie a príjemne zrelaxovať, navštívte niektoré z množstva kúpeľov a vodných parkov, ktoré vznikli vďaka bohatým minerálnym a geotermálnym prameňom. Nezabudnuteľným dobrodružstvom je aj populárny rafting na Hrone, ktorý poteší všetky vekové kategórie.

flickr.com

 

Ivana

Comments

comments


Ďalšie články

Stey Slovakia

SÓDA O2

Z víkendového špeciálu o strednom Slovensku

Čítať článok
Digital detox

STEY: Digitálny detox

Nazývam to digitálny detox. Priatelia zvyknú vtipkovať, že propagujem digitálny detox a sama vybíjam baterku na telefóne expresne rýchlo.

Čítať článok
Pišta z Taiwanu objavil krásy Horehronia.

DENNÍK SME

Pišta z Taiwanu objavil krásy Horehronia. Už vie, ako sa vyrába parenica.

Čítať článok
TV NOVINY Markíza

TV NOVINY

Toto miesto sa zámerne ukrýva pred svetom.

Čítať článok

RTVS Ahoj Slovensko

Magazín RTVS Ahoj Slovensko: Digitálny detox

Čítať článok
Magazín Čarovné Slovensko

MAGAZÍN ČAROVNÉ SLOVENSKO

Cesta z mesta. Na Horehroní, v čarovnom Šumiaci.

Čítať článok
5-day itinerary for active holidays in central Slovakia

STEY: 5-day itinerary for active holidays in central Slovakia

Popular attractions combined with authentic national treasure and hidden places for perfect relax.
cycling · hiking · UNESCO sites · workshops · digital detox

Čítať článok
Stey Startitup

STARTITUP

Slovenka prostredníctvom originálnej cestovky propaguje krásy rodného Horehronia.

Čítať článok